تبلیغات
موج ولایت - بسیج در قرآن
موج ولایت


 
 
آمار
 
وصیت نامه شهدا
 
لوگو دوستان
 
 
امکانات جانبی
 

موضوع: <-PostCategory->

خلاصه سخنرانی سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در جمع فرماندهان سپاه و بسیج به مناسبت هفته بسیج سال 1387

خداوند در ایه 104 سوره نساء می‌فرماید: (ترجون من الله ما لایرجون ) (شما مومنین امید دارید به یاری و نصرت و امداد خداوند تعالی در حالی که دشمنانتان رجاء و امید ندارند)آن‌ها دلبستگی جز به دنیا و عدد و مالشان ندارند.

امام صادق علیه‌السلام به ما رجاء به خداوند را یاد دادند «یا من ارجوه لکل خیر»‌ ای کسی که در همه‌ی خیرها رجاء و امید ما به توست.

سراسر قرآن پر است از وعده‌های الهی به مومنین. در ایه 173 سوره آل عمران رجاء به خدای تعالی و آخرت را از ویژگی‌های مهم مومنین شمرده است: « الذین قال لهم الناس ان الناس قد جمعوا لکم فاخشوهم فزادهم ایمانا و قالوا حسبنا الله و نعم الوکیل» می‌فرماید: ‌ای مومنانی که مردم به شما می‌گویند «قد جمعوا لکم» دشمنان آمده‌اند اطراف شما جع شده‌اند علیه شما «فاخشوهم» که از آنها بترسید! «فزادهم ایمانا» مومنین بر ایمانتان افزوده می‌شود «و قالوا حسبنا الله و نعم الوکیل» و با این‌که دشمنان دورشان جمع شده‌اند اینها (مومنین) ایمان‌شان زیاد می‌شود و توکل به خدا می‌کنند و می‌گویند که خدا برای ما کافی است و خدا بهترین وکیل است. این ایه قرآن بهترین وصف برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به خصوص سپاه پاسداران و بسیج ده‌ها میلیونی ملت ایران است. دشمن جلو می‌اید. ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای مسلح ما ایمانشان افزوده می‌شود و می‌گویند خدا برای ما کافی است و او بهترین وکیل است.

در جای دیگری خداوند است « و کفی الله المومنین القتال احزاب 25 خداوند مومنین را در جنگ و کارزار کفایت می‌کند».


قرآن دو سفارش دیگر به مومنین دارد: یکی این است که «... ولیجدوا فیکم غلظه... سوره توبه ایه 123» ‌ای کسانی که ایمان آوردید با دشمنانی که آمدند نزدیک شما بجنگید. آمریکایی‌ها آمدند جلو «باید از شما احساس شدت بکنند» می‌گویند: چرا رزمایش برگزار می‌کنید؟ رزمایش برگزار می‌کنیم که دشمنان ما، از ما غلظت و شدت ببینند. این تکلیف قرآنی ما است، تکلیف دینی ما است. «محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الکفار... فتح29» اگر با رسول خدا هستی، باید در برابر دشمنان سخت‌گیر باشید. «رحماء بینهم» بین خودتان مهربان باشید، دوست و رفیق باشید، اختلاف نکنید.

امیرالمومنین (ع) فرموده‌اند: «من عمل لدینه کفاه الله امر دنیاه نهج البلاغه حکمت 423 کسی که برای دین و اعتقادات مذهبی‌اش عمل می‌کند، امور دنیای او را خدا به حد کفایت بر عهده می‌گیرد».

بسیج می‌خواهد تک تک ملت ایران را در قالب ولایت برای عزت ایران و اسلام برپا بدارد. این یک سازماندهی است فوق سازماندهی نیروی مقاومت و ارتش بیست میلیونی، همان بسیجی که مقام معظم رهبری فرمودند که با نیروهای مقاومت فرق می‌کند. به هر حال یک بخش بسیج برای امنیت و دفاع است که در اختیار نیروی مقاومت قرار می‌گیرد و نظامی، انتظامی می‌شود. یک بخش عظیم بسیج، ملت هستند که می‌خواهند برای مملکت و برای زمینه‌سازی ظهور امام زمان (عج) و سازندگی این کشور تلاش کنند.

سپاهیان خود فرزند بسیج هستند و ارتش نیز در طول دفاع مقدس، ارتش بسیجی شد. امروز مجموعه نیروهای مسلح مجموعه‌ای است که دل ملت و رهبر را شاد می‌کند، همان‌طور که شما امیدوارید. «ترجون ما لایرجون» ملت ما هم به شما امیدوارند و شما خودتان یکی از آن ترجون‌هایی هستید برای ملت ما که دشمنان «ما لایرجون» هستند، یعنی دشمنان ما چنین صفاتی ندارند. ملتهایی که حکومتشان با ما دشمنی می‌کنند چنین ارتشی و سپاهی ندارند. این هم نعمتی است. مقام معظم رهبری به تک تک فرماندهان نیروهای مسلح فرمودند: تهدید وجود دارد. من از شما آمادگی مقابله با این تهدیدات را می‌خواهم، غافلگیر نشوید. تاریخ گذشته جنگهای بزرگ را که انسان مطالعه می‌کند چه در شرق و چه در غرب، همیشه پیروزی بزرگ وقتی اتفاق افتاده که یک فرمانده‌ای توانسته دشمنش را در غفلت نگه دارد و به او حمله کند. اگر یک ملتی بیدار باشد، اگر یک ارتشی بیدار باشد، با هر قدرتی به آنها حمله بشود پیروزی به دست دشمن نمی اید. امام علی (ع) هم فرمودند «من نام عن عدوه انبهته المکائد غررالحکم ص 234 اگر کسی از دشمنش غفلت کرد و خوابش برد، آن وقت با حمله دشمن از خواب بیدار می‌شود». ولی اگر بیدار و هوشیار بوده و در سنگر و در کمین دشمن باشد، دشمن کاری از دستش ساخته نیست.

هر چه بیشتر دشمن تلاش اطلاعاتی کرد، بیشتر خدا رعب قدرت ایران را در دلشان انداخت. این بازدارندگی است. تهدید اگر تحقق نیافت به خاطر بازدارندگی بود. اما این بازدارندگی چیست؟ نکته مهم همین جا است که بگوییم این بازدارندگی چیست؟ در ایه شریفه قرآن قبل از این «ترجون من الله ما لایرجون» توضیح می‌دهد که خدای متعال وضع دشمنان شما را می‌داند. وضع شما را هم می‌داند. اگر بحث علمی و فن‌آوری باشد، ما هر چه پیشرفت کرده باشیم، آمریکا هم علم و فن‌آوری را دارد، نیروی انسانی هم دارد، آدم‌ها را هم دارد اما چه چیزی را ندارد؟ همین رجا پیروزی و نصرت، همین «ترجون من الله ما لایرجون» را ندارد.

شما به این چیزها امید دارید اما آنها ندارند.

«فان حزب الله هم الغالبون مائده56 تنها لشکر خدا (در دو عالم) فاتح و غالب خواهند بود».

«... أن القوه لله جمیعاً... بقره 165 به درستی که قدرت توانایی خاص خداست».

«... ان العزه لله جمیعاً... یونس65 هر عزت و اقتداری مخصوص خداست».

«ان الامر کله لله... آل عمران154 تنها خدا بر عالم هستی فرمان‌رواست » قدرت، عزت، فرمان، همه‌اش مال خداست. کُله یعنی یکی هم مربوط به کس دیگری نیست. اینها همه متعلق به مکتب ماست؛ مکتب ارتشیان، پاسداران و بسیجیان است.

«... و ما النصر الا من عندالله العزیز الحکیم آل عمران126 و فتح و پیروزی نصیب شما نگشت مگر از جانب خدای توانای دانا».

«... ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم محمد7 اگر شما خدا را یاری کنید خدا هم شما را (همه جا) یاری کند و (در حوادث) ثابت قدم گرداند».

« ولینصرن الله من ینصره حج40 و هر که خدا را یاری کند البته خدا او را یاری خواهد کرد». چند بار تاکید در این بخش از ایه شریفه است «لَ، ینصرن، تشدید» می‌گوید حتماً و به طور تاکید خدا کسانی را که یاری‌اش کنند یاری می‌کند. یاری خدا چیست؟ خدمت به جمهوری اسلامی، خدمت به امت ولی فقیه و پذیرش فرماندهی ولی فقیه.

«ان الله یدافع عن الذین آمنوا حج38 خدا مومنان را از هر شر و مکر دشمن نگاه می‌دارد» که علامه طباطبایی در تفسیر این ایه می‌فرماید: «ان الله یدافع عن الایمان».

«ترجون من الله ما لایرجون» ما به این چیزها امید داریم، این‌ها تکیه‌گاه ما هستند، آن‌ها این تکیه‌گاه‌ها را ندارند.

لذا این‌گونه می‌شود که «کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره باذن الله بقره249 بسیار گروه‌های کوچکی که پیروز می‌شوند بر گروه‌های عظیم به اذن خدای متعال»، قرآن این را چند‌بار نشان داده است. هم در قوم بنی‌اسرائیل آن‌جایی که تالوت را فرمانده می‌کند و بر جالوت پیروز می‌شود و هم در جنگ بدر اتفاق افتاده است.

«... و الله بما تعملون بصیر حدید4» یعنی هر کس هر کاری می‌کند خدا می‌بیند. «ان الله بما یعملون محیط آل عمران120» آن‌ها کاری نمی‌توانند بکنند که در مشت خدای متعال نباشند. همه‌چیز و همه‌جا در ید قدرت خداست. خوب، این هست. وعده‌های الهی هم هست. هر کاری آن‌ها می‌خواهند بکنند در مشت خدا هستند، «ولینصرن الله من ینصره» حالا وقتی آنها می‌خواهند به امام خمینی(ره) و ملت امام حمله کنند. در طبس باد را خدا به کار می‌گیرد و شن آن‌ها را زمین می‌زند.

«الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور بقره257 خدا یار اهل ایمان است، آنان را از تاریکی‌های جهان بیرون آرد و به عالم روشنایی برد»

«ادعونی استجب لکم... غافر60 بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را»

«... یمدکم ربکم بثلاثه آلاف من الملائکه منزلین آل عمران124 ایا خداوند به شما مدد نکرد که سه هزار فرشته به یاری شما فرستاد؟».

«مکروا و مکر الله و الله خیرالماکرین آل عمران54 با خدا مکر کردند، خدا هم در مقابل با آن‌ها مکر کرد و از همه‌کس خدا بهتر مکر تواند کرد».

«ان الله مع الصابرین بقره153 خدا یاور بردباران است».

«... ان تتقوا الله یجعل لکم فرقانا... انفال29 اگر خدا ترس و پرهیزکار شوید خدا به شما فرقان (تمیز حق از باطل) و تشخیص راه سعادت از شقاوت بخشد».

«و من یتق الله یجعل له مخرجا طلاق2 و هر کس خدا ترس (و پرهیزکار شود) خدا راه بیرون شدن (از گناه و بلا و حوادث سخت عالم را) بر او می‌گشاید».

«و ان جندنا لهم الغالبون صافات173 و همیشه سپاه ما (بر دشمن) غالب‌اند».

«... و هو معکم این ما کنتم... حدید4 هر جا باشید خدا با شماست».

«و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا... عنکبوت69 و آنان که در راه ما جهاد کردند محققاً آنها را به راه (معرفت و لطف) خویش هدایت می‌کنیم». این را فرماندهان زمان جنگ روی نقشه‌ها می‌نوشتند.

«فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما نساء95 و مجاهدان را بر بازنشستگان با اجر و ثوابی بزرگ برتری داده است».

«و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عندربهم یرزقون آل عمران169 البته نپندارید که شهیدان راه خدا مردند بلکه زنده به حیات ابدی شدند و در نزد خدا متنعم خواهند بود».

«و ما رمیت اذ رمیت و لکن الله رمی انفال17 چون تو تیر افکندی نه تو بلکه خدا افکند». سلاح‌های آنها باید با دست‌های لرزان خودشان و پشت‌های لرزان خودشان و با چشم‌ها و دل‌های لرزان خودشان به کار گرفته شود، اما سلاح‌های شما را خدای متعال شلیک می‌کند.

«قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا اسرا81 (به امت) بگو که (رسول) حق آمد و باطل را نابود ساخت که باطل خود لایق محو و نابودی (ابدی) است».

«یدالله فوق ایدیهم فتح10 دست خدا بالای دست آنها است».

«...کفی الله المونین القتال... احزاب25 خدا خود امر جنگ را از مومنان کفایت فرمود».

خدای متعال در جنگ بدر به پیامبر (ص) می‌فرماید: «من رعب شما را در دل آنها افکندم». یعنی خداوند می‌فرماید شما خدا را دارید، او برای شما کافی است. از حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام پرسیدند، چگونه شد که شما در زمان رسول خدا(ص) با هر قدرتی مواجه شدید او را شکست دادید؟ فرمودند: «با هر قدرتی مواجه شدم خداوند رعبی از من در دل آنها انداخت».

با مختصر آشنایی با ایات قرآن کریم و با لحظاتی تفکر امیدواری‌ها و تکیه‌گاه‌ها و حمایت‌های زیادی را از جانب خدای متعال را در قرآن کریم می‌بینیم. قرآن این‌طور سرباز می‌سازد. امام زمان (ع) این‌طور سرباز می‌سازد. سپاه بالله را امام سجاد (ع) تعریف کردند می‌فرمایند: «زمانی می‌رسد که منتظران ظهور امام زمان (عج) آن‌چنانند که به یقین آقا را می‌بینند». بنابراین، این افراد منتظر امام زمان علیه‌السلام هم مبلغ دین خدا هستند و هم شمشیر زن در راه خدا.

نوشته شده در سه شنبه 24 بهمن 1391  توسط سید مرتضی رضایی میانگله 
درباره سایت
 
 
 
جستجو